Görme Engelliler için iOS Eğitimi: İOS'da Temel Parmak Hareketleri

27:57 ...

iOS cihazlarda Voice Over tarafından sağlanan tek, çift, 3 ve 4 parmak hareketleriyle temel işlevleri yerine getirmenin ipuçları… Eğitimler az görenler ve görmeyenlerin yakınlarının öğrenebilmesi amacıyla görüntülü hazırlanmıştır.

İOS'da Temel Parmak Hareketleri

Bu eğitim; görme engellilerin iOS cihaz kullanım becerilerini geliştirecek ipuçlarını kapsıyor. iOS cihazlarda tek parmakla yapılan süpürme, seçme ve rotor işlemleri, çift parmakla yapılan çalma-duraklatma, telefon açma-kapama, ekranı okutma, etiketsiz bir öğeyi etiketleme, öğe listesini açma, rotor hareketi, geri hareketi, 3 parmakla yapılan sayfa aşağı ve yukarı gitme, bildirim merkezini veya denetim merkezini açma, sayfa değiştirme, bulunulan konumu öğrenme, sesi açıp kapama, ekran perdesini açma ve son söyleneni kopyalama işlemlerini anlatıyoruz. Ayrıca 4 parmakla yapılan ekranın en başına ve sonuna gitme, Voice Over yardımını açma gibi işlemlerin de nasıl yapıldığını paylaşıyoruz.

Engin Yılmaz

1979’da doğan Engin Yılmaz, 2002’de Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji ve Rehberlik Psikolojik Danışmanlık bölümlerinden çift ana dal öğrencisi olarak lisansını aldı; 2005 yılında ise Psikoloji bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Halen Boğaziçi Üniversitesi Yetişkin Eğitimi alanında doktorasına devam eden Yılmaz, aynı zamanda kurucuları arasında yer aldığı Engelsiz Erişim Grubu ve Derneği’nin genel sekreteri olarak görev yapıyor. 2007 üstlendiği Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı’nın (GETEM) direktörlük görevini de yürüten Yılmaz, bilişim alanında 2005 yılından bu yana eğitimler veriyor. Verdiği eğitimler arasında; MS Word, MS Excell, MS Power Point, Internet ve JAWS Scripting dersleri bulunuyor.

Engelsiz Erişim Derneği
Sayfayı kaydırın