Üniversite Adaylarının Sık Sordukları Sorular

06:59 ...

Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, YGS, LYS ve üniversite tercih konularında üniversiteye hazırlanan gençlerin en sık sorduğu soruları yanıtlıyor.

Üniversite Adaylarının Sık Sordukları Sorular

Sık Sorulan Sorular:

- Din ve Ahlak Kültürü sorularına kimler yanıt vermeli?

- LYS sonuçları ne zaman açıklanır?

- Kaç tane tercih hakkı var?

- Genel lisede okuyanlar 2 yıllık bölümleri tercih edebilir mi?

- Tercih yapıp yerleşmezsem orta öğrenim başarı puanı düşer mi?

- Meslek lisesi öğrencileri sınavsız yerleşince puanları düşer mi?

- İkinci öğretim ve birinci öğretimin farkı nedir?

- Vakıf üniversitelerinden alınan burs kesilir mi?

- Özel yetenek sınavı için ne yapılmalı?

- Okul birincisi olmanın avantajları nedir?

- Açık öğretim fakültesini kazananların orta öğretim başarı puanları düşer mi?

- Meslek seçimi konusunda neler yapılabilir?

Cihan Yeşilyurt

1973’te Samsun’un Alaçam ilçesinde doğdu. İlköğrenimini ve liseyi Alaçam’da tamamladıktan sonra 1991’de girdiği Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden 1995’te mezun oldu. 

1997 yılında Fen Bilimleri Dershaneleri’nde Rehber Öğretmen olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 

Fen Bilimleri Dershanelerinin İstanbul’da ve Türkiye’de büyümesi ile birlikte 1999 yılında Rehberlik Birimi Koordinatörlüğü’ne getirildi ve halen bu görevine devam etmekte.

Cihan Yeşilyurt, Türkiye’nin pek çok ilinde ’’Sınav Sistemi’’,’’Öğrenci Motivasyonu’’,’’Planlı Çalışma ve Hedef Oluşturma’’,’’Tercihler ve Meslek Seçimi’’ gibi konularda konferans verdi. 

Cihan Yeşilyurt’un gazetelerde çıkmış demeçleri, eğitim dergilerinde yayımlanmış makaleleri, ulusal ve yerel televizyon kanallarında yayınlanmış röportajları vardır. İstanbul’da bir radyoda ‘’Eğitim Saati’’ adlı bir program ve ZTV’de ‘’Odak Noktası’’ adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu yapmıştır. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde  Sosyal Psikoloji ve Okan Üniversitesi’nde İletişime Giriş dersleri de vermiştir.

Ayrıca Hürriyet Gazetesi’nin ‘’Uzmana Sor’’ adlı projesine devam etmektedir. Cihan Yeşilyurt’un (gazeteci Nuran Çakmakçı ile röportaj biçiminde yapılmış) ‘’99 Sayfada ÖSS’’ adlı kitabı İş Bankası Yayınlarından 2007 yılında yayınlanmıştır. Ayrıca  ‘’Başarı İçin Küçük Adımlar’’ adlı kitabı da 2009 yılında çıkmıştır.

Fen Bilimleri Dershanesi
Sayfayı kaydırın
Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak için e-bültene abone olabilirsiniz.
Kaydet
Lütfen e-postanıza gönderilen onay linkine tıklayarak, e-bülten aboneliğinizi aktifleştirin.
Tekrar Gönder Tamam