Çağrı Merkezi Sertifika Programı

Türkiye’nin lider müşteri ilişkileri yönetim merkezi Turkcell Global Bilgi ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle, çağrı merkezi sektörüne yönelik hazırlanan, çağrı merkezlerinde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin yetkinliklerini A’dan Z’ye geliştirmeyi amaçlayan ve etkin iletişim tekniklerini örneklerle ele alan, çalışma hayatında kolayca uygulanabilecek bilgiler içeren zengin bir eğitim programıdır.

05:35:15

Çağrı Merkezi Sertifika Programı

Çağrı Merkezi Sertifika Programı, çağrı merkezlerinde çalışmak isteyenleri bu sektörde başarılı olmak için gerekli bilgi ve yetkinliklerle donatmayı hedefliyor. Program, aynı zamanda çağrı merkezlerinde görev alan çalışanların hizmet kalitelerini nasıl yükseltecekleri, hizmet ettikleri müşterileri tanıyarak nasıl etkin iletişim kuracakları konularında da ihtiyaç duydukları temel bilgi ve becerileri sunuyor. Bu programda yer alan eğitimler; çağrı merkezi kavramı ve yararları, dünyada ve Türkiye’de çağrı merkezi sektörü ve sektöre ait kavramlar, çağrı merkezlerinde kullanılan teknolojiler, kalite ve performans ölçümlemeleri, telefonda doğru ve etkili konuşma, satış ve ikna teknikleri, müşteri memnuniyetini sağlamak için gerekli iletişim becerileri ve davranış modelleri konularında kapsamlı bilgi veriyor.
Bu program içerisinde kullanılan kişi ve kurum isimlerinin gerçek ve/veya tüzel kişilerle hiçbir ilgisi olmayıp, tamamen hayal ürünüdür. Turkcell İletişim Hizmeti AŞ.'yi bağlayıcılığı yoktur.

Sertifikamı Nasıl Alırım?
Program sonundaki sertifikayı alabilmeniz için;
-Program içerisindeki tüm eğitim videolarını izlemiş,
-Modül sonlarında öğrendiklerinizi pekiştirmeniz için hazırlanmış mini testleri çözmüş,
-Final Sınavından %70 başarı oranını almış olmanız gerekmektedir. 

Tümünü tamamladıktan sonra sertifikanızı “Yazdır” butonuna tıklayarak çıktı olarak alabilirsiniz.

Eğitim İçeriği
33 Eğitim, 8 Test
Sayfayı kaydırın