Veri Bilimcinin Alet Çantası

Veri Bilimcinin Alet Çantası

10:00:00 ...

Johns Hopkins University işbirliği ile dünyanın en prestijli “Biyoistatistik” profesörleri tarafından hazırlanan bu eğitim ile veri bilimcinin alet çantasındaki temel ürünlere ve fikirlere giriş yapacaksınız. Ayrıca veri analizcilerinin ve veri bilimcilerin kullandığı verileri, soruları ve aletleri tanıyacaksınız.

Veri Bilimcinin Alet Çantası

Genel Bilgiler

Coursera nedir?

Coursera dünyanın en iyi üniversiteleri ve eğitim kuruluşları ile ortaklığı olan, herkese açık, ücretsiz, online dersler sunan bir eğitim platformudur. Dünya standartlarında bir eğitime herkesin erişilebilmesi gerektiğine inanan Coursera, bu sayede insanları güçlü kılarak kendi hayatlarını, ailelerini ve içinde yaşadıkları toplumu da kendileri ile beraber geliştirmelerini amaçlar.

Coursera eğitimlerine nasıl kayıt olabilirsiniz?

Coursera eğitimleri herkese açıktır. Almak istediğiniz dersi seçtikten sonra Coursera üyesi olarak derse katılım sağlayabilirsiniz.

Dilediğiniz eğitime girip, Türkçe ders içeriğini inceledikten sonra, DEVAM butonuna tıklayarak eğitimin coursera.org sayfasında yer alan İngilizce sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada Ders Oturumlarından dilediğiniz tarihi seçerek derse yazılabilirsiniz. Uygun tarihi seçikten sonra “Ücretsiz Katılın” butonuna basarak, üye olma sayfasına yönlendirileceksiniz. Üye olduktan sonra, derse kayıt yapabilirsiniz. Eğer Ders oturumu bulunmuyorsa, henüz ders verilmeye başlamamıştır ve önümüzdeki dönemlerde tekrar kontrolünü yaparak, uygun bir tarihi seçebilirsiniz.

Eğitim süresi: 4 hafta
Haftada 1-4 saat çalışmanız yeterli olacaktır.

NOT: Coursera Eğitimleri en güncel tarayıcı versiyonu ile çalışmaktadır. Eğitimlere başlamadan önce tarayıcınızı güncellemenizi öneririz. 

Veri Bilimcinin Alet Çantası

Bu derste, bir veri bilimcinin alet çantasındaki temel ürünlere ve fikirlere giriş yapacaksınız. Veri analizcilerinin ve veri bilimcilerin kullandığı verileri, soruları ve aletleri tanıyacaksınız. Dersin iki aşaması bulunuyor. İlk aşamada; veriyi kullanılabilir bilgiye çeviren fikirlere kavramsal bir giriş yapacaksınız. İkinci aşamadaysa; versiyon kontrolü, Markdown, Git, GitHub, R ve RStudio gibi programda kullanılacak aletlere uygulamalı bir giriş yapacaksınız

Veri Bilimcinin Alet Çantası, Veri Bilimi Uzmanlığı'ndaki 10 dersten ilkidir.

Doğru soruları sorun, veri setlerini kullanın ve sonuçları göstermek için görseller yaratın. Bu uzmanlık, veri bilimi alanında doğru soruları sorarken, çıkarım yaparken veya sonuçları sergilerken ihtiyaç duyacağınız kavramları ve aletleri kapsıyor. Final projesinde öğrendiğiniz becerilerden faydalanıp gerçek veriler kullanarak bir veri ürünü inşa edeceksiniz. Dersin sonunda öğrenciler ders materyalinde ustalaştıklarını gösteren bir portföy oluşturmuş olacak.

Ders programı

1. Hafta
 1. Hafta Tekrarı
     Test: 1. Hafta Testi

2. Hafta
  2. Hafta: Alet Çantasının Kurulumu
     Test: 2. Hafta Testi

3. Hafta
  3. Hafta: Kavramsal Sorunlar
     Test: 3. Hafta Testi

4. Hafta
  4. Hafta: Ders Projesi Teslimi ve Değerlendirme

Ders Projesi: Hesap Açma

Ödev: Ders Projesi

Dersi Geçmek İçin: Dersi tamamlamak için not verilen bütün ödevlerden geçer not alın.

 

Doktor Jeff Leek, Doktor Roger D. Peng, Doktor Brian Caffo

Doktor Jeff Leek
Doçent, Biyoistatistik
Bloomberg Halk Sağlığı Okulu
Johns Hopkins Üniversitesi
 
Jeff Leek, Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu Biyoistatistik Bölümü’nde doçent ve Simlpy Statistics blogunda editör. Washington Üniversitesi'nde Biyoistatistik doktorasını tamamladı; kişiye özel ilaçlar için genomik veri analizine ve istatistiki yöntemlere katkılarıyla biliniyor. Veri analizleriyle beyin gelişiminin, kök hücrelerin kendini yenilemesinin ve bağışıklık sisteminin majör künt travmaya tepkisinin altında yatan moleküler mekanizmaların anlaşılmasına yardımcı oldu. Çalışmaları, Nature, Proceedings of the National Academy of Sciences, Genome Biology ve PLOS Medicine gibi büyük bilim ve tıp dergilerinde yayınlandı. Johns Hopkins'deki Biyoistatistik öğrencileri için bir yıl süren istatistiki yöntemler eğitiminin bir parçası olan Veri Analizi dersini hazırladı. Bu ders, Doktor Leek'in dersi verdiği her yıl Johns Hopkins öğrencilerinin oylarıyla öğretimde mükemmellik ödülü kazandı.
 
Doktor Roger D. Peng
Doçent, Biyoistatistik
Bloomberg Halk Sağlığı Okulu
Johns Hopkins Üniversitesi
 
Roger D. Peng Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu Biyoistatistik Bölümü'nde doçent ve Simly Statistics editör. California Üniversitesi, Los Angeles'ta İstatistik doktorasını tamamladı; hava kirliliği ve sağlık riski değerlendirmesiyle çevresel veri için istatistiki yöntemler alanlarında öne çıkan bir araştırmacı. Johns Hopkins'de öğrencilere veri analizinde kullanılan bilgisayar aletlerini tanıtmak için İstatistiki Programlama dersini hazırladı. Doktor Peng ayrıca tekrarlanabilir araştırma yöntemleri ve standartları alanında ülkenin önde gelen ismi ve Biostatistics dergisinin tekrarlanabilir araştırma editörü. Disiplinler arası araştırmalar yapıyor ve çalışmaları Journal of the American Medical Association ve Journal of the Royal Statistical Society gibi büyük dergilerde ve istatistik dergilerinde yayınlanıyor. Doktor Peng çevre çalışmaları için istatistiki yöntemler, tekrarlanabilir araştırma yöntemleri ve veri dağıtım aletleriyle ilgili bir düzineden fazla yazılım paketinin de yazarı. İstatistiki hesaplama ve veri analizi alanlarında atölyeler, eğitimler ve kısa dersler veriyor.

Doktor Brian Caffo
Profesör, Biyoistatistik
Bloomberg Halk Sağlığı Okulu
 
Doktor Brian Caffo, Johns Hopkins Üniversitesi Bloomberg Halk Sağlığı Okulu Biyoistatistik Bölümü’nde profesör. Florida Üniversitesi İstatistik Bölümü’nden mezun oldu. Bilgisayarlı istatistik ve nörobilişim alanlarında çalışıyor, çalışma grubunun da kurucularından biri. Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü'nü ve Bloomberg Halk Sağlığı Okulu Altın Elma ve AMTRA öğretim ödüllerini kazandı.
 

Sayfayı kaydırın