Python’da İnteraktif Programlamaya Giriş

Python’da İnteraktif Programlamaya Giriş

10:00:00 ...

Rice Üniversitesi ile programlamanın temellerine eğlenceli bir giriş yap. Eğitimle ilgili detaylı bilgi için sayfanın aşağısına göz at.

Python’da İnteraktif Programlamaya Giriş

Genel Bilgiler

Coursera nedir?

Coursera dünyanın en iyi üniversiteleri ve eğitim kuruluşları ile ortaklığı olan, herkese açık, ücretsiz, online dersler sunan bir eğitim platformudur. Dünya standartlarında bir eğitime herkesin erişilebilmesi gerektiğine inanan Coursera, bu sayede insanları güçlü kılarak kendi hayatlarını, ailelerini ve içinde yaşadıkları toplumu da kendileri ile beraber geliştirmelerini amaçlar.

Coursera eğitimlerine nasıl kayıt olabilirsiniz?

Coursera eğitimleri herkese açıktır. Almak istediğiniz dersi seçtikten sonra Coursera üyesi olarak derse katılım sağlayabilirsiniz.

Dilediğiniz eğitime girip, Türkçe ders içeriğini inceledikten sonra, DEVAM butonuna tıklayarak eğitimin coursera.org sayfasında yer alan İngilizce sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada Ders Oturumlarından dilediğiniz tarihi seçerek derse yazılabilirsiniz. Uygun tarihi seçikten sonra “Ücretsiz Katılın” butonuna basarak, üye olma sayfasına yönlendirileceksiniz. Üye olduktan sonra, derse kayıt yapabilirsiniz. Eğer Ders oturumu bulunmuyorsa, henüz ders verilmeye başlamamıştır ve önümüzdeki dönemlerde tekrar kontrolünü yaparak, uygun bir tarihi seçebilirsiniz.

Eğitim süresi: 9 hafta

Haftada 7-10 saatlik çalışma

NOT: Coursera Eğitimleri en güncel tarayıcı versiyonu ile çalışmaktadır. Eğitimlere başlamadan önce tarayıcınızı güncellemenizi öneririz. 

Python’da İnteraktif Programlamaya Giriş

Bu ders, Python’da programlamanın temellerine eğlenceli bir giriş olmak üzere tasarlanmıştır. Asıl odağımız Pong, Blackjack ve Asteroids gibi basit interaktif oyunlar yapmak olacaktır.

Ders Hakkında

Bu ders, programlama temeli çok az olan veya hiç olmayan kişilerin basit interaktif uygulamalar yapmanın temellerini öğrenmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Seçtiğimiz dil olan Python, Coursera’daki birçok bilgisayar kursunda kullanılan, öğrenmesi kolay, yüksek seviye bir bilgisayar dilidir. Python’un öğrenimini kolaylaştırmak için, Python’da interaktif uygulamalar yapmayı basitleştiren, tarayıcıya dayalı, yeni bir programlama ortamı geliştirdik. Bu uygulamalarda içerikleri grafik olan ve düğmelere, klavyeye, fareye cevap veren pencereler yer alıyor.

Dersin içeriklerini öğrenmenin temel yolu, Python’da çeşitli mini projeler yapmaktan geçiyor. Dersin zevkli olması için bu projelerde Pong, Blackjack ve Asteroids gibi eğlenceli oyunlar yapılıyor. Dersi tamamladığınızda profesyonel bir programcı olacağınıza söz veremiyoruz ama Python’da programlama hakkında çok şey öğreneceğinizi ve bu sırada eğleneceğinizi düşünüyoruz.

Ders Programı

Bu ders dokuz haftalıktır. Çoğu haftada iki set video (a bölümü ve b bölümü) izlenir ve her set için bir küçük sınav yapılır. Bu küçük sınavlar sırasıyla en erken salı veya perşembe, en geç cumartesi teslim edilir. Her haftanın asıl amacı cumartesi günü teslim edilecek mini projeyi tamamlamaktır. Pazar ve çarşambaları da sınıf arkadaşları birbirlerinin mini projelerini değerlendirir. 

Hafta

Konu

Mini Proje

1

Konutlar, İfadeler, Değişkenler

 

2

Fonksiyonlar, mantık, koşullar

Taş-kağıt-makas-kertenkele-Spock oyunu

3

Olaya dayalı programlama, yerel ve global değişkenler, düğmeler ve girdi alanları

Numarayı bilmece oyunu

4

Tuval, statik çizim, kronometreler, interaktif çizim

Kronometre: Oyun

5

Listeler, klavye girdisi, hareket, konum ve hız kontrolü

Pong oyunu

6

Fare girdisi, listelerin devamı, sözlükler, resimler

Hafıza Oyunu

7

Sınıflar, döşeli resimler

Blackjack (Yirmibir) oyunu

8

Setler, hareketli grafik grupları, çarpışmalar, hareketli grafik animasyonu

RiceRocks oyunundaki uzay gemisi

 

9

Setler, hareketli grafik grupları, çarpışmalar, hareketli grafik animasyonu

RiceRocks oyununun tamamı

 

Tavsiye Edilen Temel

Lise matematiği bilgisi gereklidir. Ders, programlama deneyimi olmayan öğrencilere göre tasarlanmış olsa da başlangıç seviyesindeki bazı programcılar dersi hızlı bulmuştur. Ders başlamadan önce hafif bir hazırlık yapmak isteyen öğrencilere codecademy.com gibi siteleri tavsiye ederiz.

Ders Formatı

Ders dokuz hafta sürer. Her haftanın dersi, programda sıralanan konulara odaklanır, ilgili bir haftalık mini proje de kavramları uygulamayla pekiştirir. Bu mini projelerin notları sınıf arkadaşlarının değerlendirmesiyle belirlenir. Derste ayrıca daha çok geri bildirim vermek için her hafta iki küçük sınavda yapılır.

Joe Warren, Scott Rixner, John Greiner, Stephen Wong

Joe Warren, Profesör, Bilgisayar Bilimi, Rice Üniversitesi

Joe Warren, Rice Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Bölümü’nde profesördür. Ana araştırma alanı, kapsamlı şekilde yayın verdiği bilgisayar grafikleri ve geometrik modellemedir. Subdivision Methods for Geometric Design kitabının yazarıdır. Bilgisayar oyunlarını da çok sever; hem oynamayı, hem de öğrencilerine oyunların nasıl geliştirildiğini göstermeyi. 10 yıldan uzun süredir bölümün oyun yapımına giriş dersini ve Houston oyun uzmanlarıyla birlikte son sınıflar için oyun tasarım dersini vermektedir. Joe, 1979-1983 yıllarında Rice’ta lisans eğitimi görmüş, 1986’da Cornell’den doktorasını almıştır. O zamandan beri Rice’ta profesörlük yapmaktadır ve 2008-2013 yıllarında da bölüm başkanlığını üstlenmiştir.

Scott Rixner, Doçent, Bilgisayar Bilimi, Rice Üniversitesi

Scott Rixner, Rice Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Bölümü’nde doçenttir. Sistem yazılımı ve bilgisayar yapısı alanlarını araştırır. Python programlama dilinin içeriği hakkında uzmandır; şu anda araştırmasında gömülü sistemler için hafif bir Python çevirmeni geliştirmektedir. Rice’ta bilgisayarlı düşünce, algoritmik düşünce, program tasarımına giriş, bilgisayar sistemlerine giriş gibi birçok bilgisayar bilimine giriş dersini vermiştir. Rice’ta hem Bilgisayar Bilimi Bölümü hem Mühendislik Fakültesi müfredat komitelerinin başkanıdır. Rice’a katılmadan önce MIT’den doktorasını almıştır.

John Greiner, Öğretim üyesi, Bilgisayar Bilimi, Rice Üniversitesi

John Greiner, 1997’den beri Rice Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi dersleri vermektedir. Bilgisayar bilimine girişe odaklansa da algoritma, teori ve sistem dersleri de vermiştir. Müfredat gelişimi, ilke ve lise öğrencilerine ulaşma konularında aktiftir. John doktorasını Carnegie Mellon Üniversitesi’nde, lisansını Rice Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Stephen Wong, Öğretim üyesi, Bilgisayar Bilimi, Rice Üniversitesi

Rice Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi öğretim üyesi olan Doktor Wong, nesneye dayalı programlama, yazılım mühendisliği ve bilgisayar bilimi pedagojisinde uzmanlaşmış, deneyimli bir bilgisayar bilimci, fizikçi ve eğitmendir. Howard Hughes Doktora Üyesi olan Wong, deneysel katı hâl fiziği üzerine doktorasını 1988’de MIT’de tamamlamıştır. Akademiye girmeden önce Bell Labs ve Hughes Research Labs’de çalışmıştır. Tasarım örüntüleri ve bilgisayar bilimi pedagojisi hakkında sayısız makale yayınlamış, birçok seminer vermiştir. Temel bilgisayar bilimi kavramlarını ve becerilerini öğretmek için interaktifliğin gücünü ön plana çıkaran, nesne öncelikli yenilikçi giriş dersleri tasarlamış ve vermiştir. Son teknoloji tasarım, bilgi yönetimi ve proje yönetimi becerisi gerektiren çok gerçekçi yazılım mühendisliği durumlarının yer aldığı modern, deneye dayalı, keşfederek öğrenme süreçli bir yazılım mühendisliği kursuna öncülük etmiştir. Araştırma alanları tasarım örüntülerinin geleneksel algoritmaları yeniden tasarlarken kullanımı, ciddi oyun sistemleri, girişim ve sınıf bilgi yönetimi sistemleri ve büyük çaplı, yüksek duyarlıklı simülasyon sistemleridir. 

Rice Üniversitesi
Sayfayı kaydırın