Pazarlamaya Giriş

Pazarlamaya Giriş

10:00:00 ...

Yılladır dünyanın en iyi Pazarlama Departmanı seçilen Wharton Üniversitesi’nin Pazarlama Departmanı’nın en prestijli üç ismi tarafından hazırlanan bu eğitimde, müşteri sadakati: markalama, müşteri odaklılık ve uygulanabilir pazara giriş stratejilerini öğreneceksiniz.

Pazarlamaya Giriş

Genel Bilgiler

Coursera nedir?

Coursera dünyanın en iyi üniversiteleri ve eğitim kuruluşları ile ortaklığı olan, herkese açık, ücretsiz, online dersler sunan bir eğitim platformudur. Dünya standartlarında bir eğitime herkesin erişilebilmesi gerektiğine inanan Coursera, bu sayede insanları güçlü kılarak kendi hayatlarını, ailelerini ve içinde yaşadıkları toplumu da kendileri ile beraber geliştirmelerini amaçlar.

Coursera eğitimlerine nasıl kayıt olabilirsiniz?

Coursera eğitimleri herkese açıktır. Almak istediğiniz dersi seçtikten sonra Coursera üyesi olarak derse katılım sağlayabilirsiniz.

Dilediğiniz eğitime girip, Türkçe ders içeriğini inceledikten sonra, DEVAM butonuna tıklayarak eğitimin coursera.org sayfasında yer alan İngilizce sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada Ders Oturumlarından dilediğiniz tarihi seçerek derse yazılabilirsiniz. Uygun tarihi seçikten sonra “Ücretsiz Katılın” butonuna basarak, üye olma sayfasına yönlendirileceksiniz. Üye olduktan sonra, derse kayıt yapabilirsiniz. Eğer Ders oturumu bulunmuyorsa, henüz ders verilmeye başlamamıştır ve önümüzdeki dönemlerde tekrar kontrolünü yaparak, uygun bir tarihi seçebilirsiniz.

Eğitim süresi: 5 hafta

NOT: Coursera Eğitimleri en güncel tarayıcı versiyonu ile çalışmaktadır. Eğitimlere başlamadan önce tarayıcınızı güncellemenizi öneririz. 

Pazarlamaya Giriş

Yılladır dünyanın en iyi pazarlama bölümü seçilen Wharton Business School’un Pazarlama Departmanı’nın öne çıkan üç profesörü tarafından hazırlanan bu eğitimde; müşteri sadakati: markalama, müşteri odaklılık ve uygulanabilir pazara giriş stratejilerini öğreneceksiniz. 

Ana konu başlıkları:

- Markalama: marka değeri, günümüzde yeni girişimlerin arasından, bu değişken ve dinamik ortamda müşterilerin dikkatini canlı tutmak daha da önemli bir rol oyunuyor. 

- Müşteri odaklılık: müşteri ilişkilerinden öte, müşteri odaklılık müşteriye ve ihtiyaçlarına nokta atışı yapmaktan geçer. 

- Pazara giriş stratejileri: bir fikre yatırım yapmadan önce müşteriyi tetikleyen ögeleri anlamak ve bunların nasıl kullanılacağını kavramak gerçekten çok önemli. 

Ders Programı

1.Hafta 

MARKALAMA: Pazarlama Stratejisi ve Marka Konumlandırması 

Quiz: Quiz #1

2.Hafta

MÜŞTERİ ODAKLILIK: Müşteri Odaklı Düşünmenin Limitleri & Müşteri Odaklılığın Fırsat ve Zorlukları 

Quiz: Quiz #2

3.Hafta

PAZARA GİRİŞ STRATEJİLERİ: Online-Offline Etkileşimler & Marka Elçilerini Bulmak, Etkilemek ve Yaymak 

Quiz: Quiz #3

4.Hafta

MARKALAMA: Etkileyici Marka İletişimi ve Stratejik Pozisyonlama

Final Bilgileri

Quiz: Final Exam

5.Hafta

Uygulamalı Pazarlama (seçmeli)

Barbara Kahn, Peter Fader, David Bell

Barbara Kahn

Jay H Baker Kurumu’nda ve Wharton’da Pazarlama Profesörü ve Direktörü

Peter Fader

Wharton’da Müşteri Analizleri Kıdemli Direktörü ve Pazarlama Profesörü 

David Bell

Wharton’da Pazarlama Profesörü 

Wharton Business School
Sayfayı kaydırın