Oyunlaştırma

Oyunlaştırma

10:00:00 ...

Günümüzün en popüler konusu Oyunlaştırmayı UPENN ile keşfet. Detaylı bilgi için sayfanın aşağısına inmen yeterli.

Oyunlaştırma

Genel Bilgiler

Coursera nedir?

Coursera dünyanın en iyi üniversiteleri ve eğitim kuruluşları ile ortaklığı olan, herkese açık, ücretsiz, online dersler sunan bir eğitim platformudur. Dünya standartlarında bir eğitime herkesin erişilebilmesi gerektiğine inanan Coursera, bu sayede insanları güçlü kılarak kendi hayatlarını, ailelerini ve içinde yaşadıkları toplumu da kendileri ile beraber geliştirmelerini amaçlar.

Coursera eğitimlerine nasıl kayıt olabilirsiniz?

Coursera eğitimleri herkese açıktır. Almak istediğiniz dersi seçtikten sonra Coursera üyesi olarak derse katılım sağlayabilirsiniz.

Dilediğiniz eğitime girip, Türkçe ders içeriğini inceledikten sonra, DEVAM butonuna tıklayarak eğitimin coursera.org sayfasında yer alan İngilizce sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada Ders Oturumlarından dilediğiniz tarihi seçerek derse yazılabilirsiniz. Uygun tarihi seçikten sonra “Ücretsiz Katılın” butonuna basarak, üye olma sayfasına yönlendirileceksiniz. Üye olduktan sonra, derse kayıt yapabilirsiniz. Eğer Ders oturumu bulunmuyorsa, henüz ders verilmeye başlamamıştır ve önümüzdeki dönemlerde tekrar kontrolünü yaparak, uygun bir tarihi seçebilirsiniz.

Eğitim süresi: 10 hafta

Haftada 4-8 saatlik çalışma

NOT: Coursera Eğitimleri en güncel tarayıcı versiyonu ile çalışmaktadır. Eğitimlere başlamadan önce tarayıcınızı güncellemenizi öneririz. 

Oyunlaştırma (Gamification)

Oyunlaştırma, iş ve sosyal yaşantıda oyun prensibi içermeyen sorunlara oyunlaştırma modelleri ve dijital oyun tasarım teknikleri ile çözüm bulmaktır. Bu derste oyunlaştırma mekanizmalarını ve doğru kullanıldığında ne kadar değerli olabileceğini öğreneceksiniz.  

Bu dersin sonunda dilerseniz sertifika alabilirsiniz. Eğitimin sertifika almak için gereksinimlerini yerine getirdiğinizde, Üniversite ve Coursera imzalı elektronik sertifikalarınızı alabileceksiniz.

Ders Hakkında

Oyunlaştırma, iş ve sosyal yaşantıda oyun prensibi içermeyen sorunlara oyunlaştırma modelleri ve dijital oyun tasarım teknikleri ile çözüm bulmaktır. İnsanları harekete geçirdiği ve motive ettiği için video oyunları, zamanımızın en yaygın eğlence araçlarından biridir. Etkili oyunlar, hem teknoloji hem de psikolojiyi kullanarak oyunların dışına çıkan çok geniş bir alanda kullanılabilirler. İş dünyasında oyunlaştırma modelleri geçtiğimiz 2 yıldır inanılmaz popülerleşti. Organizasyonlar oyunlaştırmayı pazarlama, insan kaynakları, verimlilik arttırma, sürdürülebilirlik, eğitim, sağlık, inovasyon ve müşteri bağlılığı gibi birçok alanda kullanıyor. Oyunlaştırma, rozet verme ve kazananlar listesi tutmaktan öte, motivasyon ve tasarım teknikleri anlamlandırılarak düşünülmelidir. Bu derste oyunlaştırma mekanizmalarını inceleyerek, en doğru kullanım metotlarını keşfedeceksiniz.

Ders Programı

Bu ders 12 modülden oluşmaktadır. Her hafta 1-2 tanesi üzerinde çalışılacaktır:

1. Oyunlaştırma nedir?

2. Oyunlar

3. Oyunlaştırarak Düşünme

4. Oyun Elementleri

5. Psikoloji ve Motivasyon (I)

6. Psikoloji ve Motivasyon (II)

7. Oyunlaştırma Tasarım Çerçevesi

8. Tasarım Fikirleri

9. Şirkette Oyunlaştırma

10. Sosyal ve Davranış Değişimleri

11. Eleştiri ve Riskler

12. Başlangıcın Ötesinde

Önerilen Özgeçmiş

Bu ders bir iş modeli olarak oyunlaştırma yaklaşımına giriş olarak tasarlanmıştır. Herhangi bir teknik bilgi veya eğitim gerektirmez.

Önerilen Kaynaklar

Bu ders kendi materyalleri ile ilerler. Daha fazla okuma ve kaynak ihtiyacı duyanlar, sitedeki ders programında linkler bulabilir. Tüm dünyada e-kitap ve basılı olarak bulunan “For the Win” kitabında derste keşfedilecek konular hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. Kitabı Profesör Werback 2013 yılında yazmıştır.

Ders Formatı

“Ders anlatımı ön izleme” ye tıklayarak derse ulaşabilirsiniz. Türkçe altyazıları video oynatıcınızın en altında yer alan “cc” tuşuna basarak açabilirsiniz. Ders 7 ila 12 dakika arasında değişen video eğitimlerden oluşmaktadır. Birçoğunda küçük sınavlar ile karşılaşabilirsiniz. Her hafta 1 veya 2 ders yayınlanmaktadır, sonrasında dersleri istediğiniz kere izleyebilirsiniz. Zaman zaman test ve yazılı formatta ödevleriniz olacak. Ders sonunda ise bir final testi olacak.

SSS

• Dersi tamamladığımda başarı belgesi alacak mıyım?

Evet. Dersi tamamlayan kişiler eğitmen tarafından imzalı bir başarı belgesi alacaktır.

• Dersi kimler almalı?

Oyunlaştırma ve oyunlara merakı olan herkes bu dersi alabilir. İşletme, IT, tasarım, mühendislik öğrencileri, firmalarında oyunlaştırma modelleri kullanmak isteyen çalışanlar, projelerinde oyun metotları kullanmak isteyen girişimciler, iş ve sosyal uygulamalarını merak eden oyun tasarımcıları, oyun endüstrisini tanımak isteyen yatırımcılar, oyunların potansiyel gücünü anlamak isteyen oyun düşkünleri ve yeni bir dünyayı keşfetmek isteyen herkes. 

• Ne gibi içeriklere ihtiyaç olur?

Internete erişmek dışında, hiçbir şeye ihtiyacınız olmaz. Videolar, ödevler ve sınavlar zaman zaman farklı siteleri, projeleri veya videoları incelemeniz için bir neden olabilir. Hatta birkaç oyun oynamanız bile istenebilir.

 • Tipik bir ders modülü nasıl işliyor?

Derslerde oyunlaştırma konseptleri ekran görüntüleri ve diyagramlarla örneklendirerek anlatılacak. İş dünyasından alınma örnek olaylar kullanılacak. Bazı modüllerde önde gelen oyunlaştırma uzmanları, çalışanlar ve yatırımcılarla röportajlar olacak.

• Ders oyunlaştırılarak mı veriliyor?

Puan ve rozet kazanma anlamında bakılırsa, hayır. Dersin milyonlara açık olduğunu düşünerek teknik anlamda yönetilebilir ve öğrenme formatını destekleyen bir oyun şeklinde verilmemesi kanısına vardık. Oyunlaştırma her soruna bir çözüm değildir ve başarılı şekilde yapması da kolay değildir. Bu açıklama sonrasında, ders sırasında oyunlaştırma metodu kullanan eğitmenlerden de bahsedeceğim. Bazı derslerde birkaç oyun metodu da kullanılacak.

 • Bu dersten ne öğreneceğim?

Bu tamimiyle dersi alana bağlı! Derste birçok farklı şekilde uygulayabileceğiniz oyunlaştırma konseptlerine giriş yapacaksınız.  Oyunlaştırmayı iş veya özel hayatınızda pazarlama, strateji, IT, psikoloji ve tasarım gibi alanlarda kullanacak kadar bilgiye sahip olacaksınız. Böylece video oyunlarına da tamimiyle bir gözle bakacaksınız.

• Bu ders Coursera’daki diğer Oyunlaştırma derslerinden farklı mı?

Bu aynı dersin farklı bir versiyonu. Yeni bilgiler eklenerek, ödevleri tamamlamak için daha fazla zaman verilerek hazırlanan ders, 2012 ve 2013 ile aynı içeriğe sahiptir. 

Kevin Werbach

Profesör, Hukuk, Pennsylvania Üniversitesi (UPENN)

Kevin Werbach hukuk, işletme ve Network Dönemi kamu politikası konularında uzman. Pennsylvania Üniversitesi (UPENN) Wharton’da hukuk profesörlüğünün yanı sıra, bir teknoloji danışmanlık firması olan Supernova Grup’un da kurucu ortağıdır. Werbach, Obama’nın Başkanlığa Geçiş takımında, A.B.D. Federal İletişim ve Ulusal Telekomünikasyon yönetim ekiplerinde yer almıştır. Dokuz sene boyunca, Supernove isimli teknoloji konferansını düzenlemiştir. Werbach aynı zamanda Release 1.0: Esther Dyson’s Monthly Report’da editörlük ve Clinton yönetiminde FCC Yeni Teknoloji Politikaları Konseyi’ne danışmanlık yapmıştır. Bu süreçte A.B.D. hükümetinin internet ve e-ticaret poliçelerinin oluşturulmasına destek olmuştur.

Werbach yeni popülerleşen oyunlaştırma dalında uzmanlığı ile Wharton’un ilk Iron Prof (Demir Profesörü) ödülüne,  “All I Really Needed to Know I Learned in World of Warcraft” (World of Warcraft Oyununda Öğrenmem Gereken Her şeyi Öğrendim) sunumuyla layık görülmüştür. Bir işletme okulunda verilen ilk oyunlaştırma dersinin mimarlarından biri olan Werbach, aynı zamanda “For the Win” (Kazanmak İçin) kitabının yazarıdır. Bloguna http://werblog.com, twitterına @kwerb adresinden ulaşabilirsiniz. 

Pennsylvania Üniversitesi (UPENN)
Sayfayı kaydırın