Mantığa Giriş

Mantığa Giriş

10:00:00 ...

Stanford Üniversitesi ile mantık ve sistemi keşfet. Eğitimle ilgili detaylı bilgi için sayfanın aşağısına göz at.

Mantığa Giriş

Genel Bilgiler

Coursera nedir?

Coursera dünyanın en iyi üniversiteleri ve eğitim kuruluşları ile ortaklığı olan, herkese açık, ücretsiz, online dersler sunan bir eğitim platformudur. Dünya standartlarında bir eğitime herkesin erişilebilmesi gerektiğine inanan Coursera, bu sayede insanları güçlü kılarak kendi hayatlarını, ailelerini ve içinde yaşadıkları toplumu da kendileri ile beraber geliştirmelerini amaçlar.

 Coursera eğitimlerine nasıl kayıt olabilirsiniz?

Coursera eğitimleri herkese açıktır. Almak istediğiniz dersi seçtikten sonra Coursera üyesi olarak derse katılım sağlayabilirsiniz.

Dilediğiniz eğitime girip, Türkçe ders içeriğini inceledikten sonra, DEVAM butonuna tıklayarak eğitimin coursera.org sayfasında yer alan İngilizce sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada Ders Oturumlarından dilediğiniz tarihi seçerek derse yazılabilirsiniz. Uygun tarihi seçikten sonra “Ücretsiz Katılın” butonuna basarak, üye olma sayfasına yönlendirileceksiniz. Üye olduktan sonra, derse kayıt yapabilirsiniz. Eğer Ders oturumu bulunmuyorsa, henüz ders verilmeye başlamamıştır ve önümüzdeki dönemlerde tekrar kontrolünü yaparak, uygun bir tarihi seçebilirsiniz.

Eğitim süresi: 8 hafta

Haftada 4-10 saat çalışma


Bu derste bilgiyi formülleştirmeyi ve mantıklı sonuçlar üretmek için sistematik olarak akıl yürütmeyi öğreneceksiniz. Ayrıca mantık teknolojisini ve bunun matematikteki, bilimdeki, mühendislikteki, iş dünyasındaki, hukuktaki uygulamalarını inceleyeceksiniz.
 
Ders Hakkında
 
Mantık, insanlık tarihindeki en eski entelektüel disiplinlerden biri. Aristoteles’in zamanlarına kadar uzanıyor, yüzyıllardır çalışılıyor ve bugün hâlâ aktif olarak incelenen bir konu.
 
Bu ders mantığa temel bir giriş yapıyor. Bilgiyi mantıksal cümleler şeklinde nasıl formülleştireceğimizi görüyoruz. Sadece bütün mantıksal sonuçları üretmek için bu bilgiyle nasıl sistematik olarak akıl yürüteceğimizi öğreniyoruz. Mantık teknolojisini ve bunun matematikteki, bilimdeki, mühendislikteki, iş dünyasındaki, hukuktaki uygulamalarını inceliyoruz.
 
Dersimiz iki önemli açıdan diğer mantığa giriş derslerinden farklı. Birincisi, özenini kaybetmeden, erişilebilirliği geliştiren yeni bir mantık teorisini öğretiyor. İkincisi, kursun materyali bu alanın birçok pratik uygulamasını sergileyen interaktif gösterimler ve alıştırmalarla dolu.
 

Michael Genesereth

Michael Genesereth,Stanford Üniversitesi,Bilgisayar Bilimi Bölümü’nde doçent. MIT’de fizik lisansını, Harvard Üniversitesi’nde uygulamalı matematik doktorasını tamamladı. Şimdi Stanford’da mantık grubunun yöneticisi, CodeX’in (The Stanford Center for Legal Informatics) kurucusu ve araştırma yöneticisi. Sayısal mantık ve çeşitli uygulamaları (genel oyun oynama gibi) üstüne araştırmasıyla biliniyor. Uluslararası Genel Oyun Oynama Yarışması’nın da kurucusu ve yöneticisi.

Stanford Üniversitesi
Sayfayı kaydırın