Etkili Konuşma

Etkili Konuşma

10:00:00 ...

Koç Üniversitesi tarafından sunulan Etkili Konuşma eğitim programı ile tüm püf noktaları öğren, sertifikanı kap!

Etkili Konuşma

Genel Bilgiler

Coursera nedir?

Coursera dünyanın en iyi üniversiteleri ve eğitim kuruluşları ile ortaklığı olan, herkese açık, ücretsiz, online dersler sunan bir eğitim platformudur. Dünya standartlarında bir eğitime herkesin erişilebilmesi gerektiğine inanan Coursera, bu sayede insanları güçlü kılarak kendi hayatlarını, ailelerini ve içinde yaşadıkları toplumu da kendileri ile beraber geliştirmelerini amaçlar.

Coursera eğitimlerine nasıl kayıt olabilirsiniz?

Coursera eğitimleri herkese açıktır. Almak istediğiniz dersi seçtikten sonra Coursera üyesi olarak derse katılım sağlayabilirsiniz.

Dilediğiniz eğitime girip, Türkçe ders içeriğini inceledikten sonra, DEVAM butonuna tıklayarak eğitimin coursera.org sayfasında yer alan İngilizce sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada Ders Oturumlarından dilediğiniz tarihi seçerek derse yazılabilirsiniz. Uygun tarihi seçikten sonra “Ücretsiz Katılın” butonuna basarak, üye olma sayfasına yönlendirileceksiniz. Üye olduktan sonra, derse kayıt yapabilirsiniz. Eğer Ders oturumu bulunmuyorsa, henüz ders verilmeye başlamamıştır ve önümüzdeki dönemlerde tekrar kontrolünü yaparak, uygun bir tarihi seçebilirsiniz.

Ders süresi: 6 Hafta

Haftada 1-2 saatlik çalışma gerektirir.

NOT: Coursera Eğitimleri en güncel tarayıcı versiyonu ile çalışmaktadır. Eğitimlere başlamadan önce tarayıcınızı güncellemenizi öneririz.

Bu ders konuşmayı daha etkili hale getirecek temel özellikleri geliştirmeyi amaçlar. Doğru nefes, sesin iyi ve etkili kullanılması, doğru vurgu ve tonlamanın inceliklerinin fark edilmesi için gerekli bilgiler verilir, uygulamalar önerilir ve yapılır.

Ders Programı: 
Hafta 1
Nefes, Diyafram, Ses ve Uygulamalar
  1. İzlence
  2. Nefes
Quiz: Kısa Sınav 1
Assignment: Akran Değerlendirme 1: Tekerleme Okuma

Hafta 2
Fonetik, Yazı ve Söyleyiş
  1. Fonetik (Sesbilim)
Quiz: Kısa Sınav 2
 
Hafta 3
Tempo, Durak ve Uygulamalar
  1. Konuşmada Tempo ve Durak
Quiz: Kısa Sınav 3
 
Hafta 4
Vurgu ve Örnekler
  1. Konuşmada Vurgu
Quiz: Kısa Sınav 4
 
Hafta 5
Tonlama, Vurgu ve Uygulamalar
  1. Konuşmada Vurgu ve Tonlama
Quiz: Kısa Sınav 5
Assignment: Akran Değerlendirme 2: Şiir Okuma

Hafta 6
Genel Tekrar, Hazırlıksız Konuşma ve Uygulamalar
  1. Konuşmada Tonlama ve Hazırlıksız Konuşma
Quiz: Final Sınavı
 
 
 
 

Aziz Tamer Güler

Koç Üniversitesi’nde Okutman olarak görev yapmakta olan A.Tamer Güler, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk (Tiyatro) Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.“AB ve Türkiye’de Şekerin Ekonomi Politiği” adlı teziyle Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İktisat bilim dalında, Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde de “Büyüyen Eller-SaitFaik/Bir Dramaturji Çalışması” adlı teziyle Tiyatro (Oyunculuk) yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İktisat mezunudur. Halen Beykent Üniversitesi’nde Sinema-TV alanında Sanatta Yeterlik- Doktora yapmaktadır.

Konservatuvar eğitimine başlamadan önce İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda Yardımcı Sanatçı unvanıyla çalışmaya başladı. Konservatuvar bitimine kadar toplam beş sezon İstanbul Şehir Tiyatroları ve İstanbul Devlet Tiyatroları’nda çalıştı. Konservatuvar eğitimini bitirdikten sonra sinema -televizyon dizisi oyunculuğu, radyo tiyatroları-sinema-dizi seslendirmesi, seslendirme yönetmenliği yapmaya devam etti. Yirmiden fazla sinema filmi ve televizyon dizisinde oyuncu olarak (önemli rollerde) çalıştı. Bir süre protokol sunuculuğu yaptı.

2006 yılında “Şeker Savaşı” adlı araştırma-siyaset kitabı yayınlandı. Bu kitapta özellikle üstünde durduğu Nişasta bazlı şekerlerin (NBŞ) insan sağlığına olumsuz etkileri, genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) zararları gibi konular bugünlerde sıklıkla dile getirilmektedir. Tarım Ekonomisi ve Sanat Ekonomisi üzerine çalışmalar yaptı. Çalıştığı konularda (tiyatro, sinema, ekonomi) yayınlanan ve yayına hazır makaleleri vardır. 2011 yılında Kalkedon Yayınları tarafından basılan ‘Etkili Konuşma’ adlı kitabı 2014’te ikinci baskısını yapmıştır.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuvarı’ nda ve kurslarında, Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde Etkili Konuşma- Oyunculuk eğitimleri vermiş, AKKAdemi Tiyatro-Esra Akkaya tiyatro atölyelerinin İstanbul ve İzmir şubelerinde de eğitmenlik yapmıştır. Halen Koç Üniversitesi’nde ‘Okutman’ olarak çalışmakta, Berksoy Sanat Akademisi’nde Etkili Konuşma, Oyunculuk, Konservatuvara Hazırlık alanlarında ders vermektedir.
 

Koç Üniversitesi
Sayfayı kaydırın