Liderlerin Hikayeleri - Betül Mardin

13:21 ...

Kariyer yolcuğunuzun başındasınız… Başarının sırlarını mı merak ediyorsunuz? Tecrübeli liderlerin deneyimlerine ve samimi tavsiyelerine kulak verin.

Liderlerin Hikayeleri - Betül Mardin

İş hayatına atılan gençler, kariyer yolculuğunda fark yaratmanın inceliklerini merak edenler, iş hayatına yıllarını vermiş, tecrübeli CEO’lardan samimi tavsiyeler, ipuçları ve deneyim paylaşımlarıyla yön bulacaklar. Halkla ilişkiler duayeni Betül Mardin anlatıyor…

Betül Mardin

İstanbul Amerikan Koleji'nden 1946 yılında mezun olan Betûl Mardin, meslek hayatına 1957 yılında gazeteci olarak başladı. Türkiye Radyo ve Televizyon (TRT) Kurumu için yapımcı olarak çalışan Mardin, 1967 yılında Londra'da düzenlenen bir BBC Eğitim kursunu tamamladıktan sonra 1968 yılında Ankara'da kurulan Türkiye Devlet Televizyonu'nun Oyun-Bölümü’nü oluşturdu. Aynı yıl TRT'den ayrıldıktan sonra bir tesadüf sonucu Türkiye'de hiç bilinmeyen bir mesleğe önce ürkerek sonra kendinden emin olarak girdi: Halkla İlişkiler… Yoğun bir çalışma sonunda çeşitli kuruluşların halkla ilişkiler sorumlusu oldu. Uzmanlaşmak hedefiyle, 1971- 1974 yıllara arasında çalışmalarını Londra'da sürdürdü. Dönüşünde Türkiye Halkla İlişkiler Derneği başkanlığını yürüttü. Mardin'in asıl amacı Türkiye'nin uluslararası arenada tanımasıydı. Dolayısıyla önce Avrupa Halkla İlişkiler Dernekleri Konfederasyonu CERP ile Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği IPRA'ya üye olup aktif görev yaptı. 1995 yılında IPRA'ya başkan seçildi. İki yıl sonra da 'üstat' anlamına gelen 'Member Emeritus' ünvanını kazandı. Geçmiş Başkanların Konseyine de başkanlık yaptı. Mardin, eğitimci olarak 1969 yılında önce İstanbul Üniverstesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon programcılığı üzerine eğitim verdi. 1975 yılından itibaren ise önce Boğaziçi Üniversitesi Turizm Bölümü'nde sonra da 1975-19 97 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler konusunda dersler verdi. 1997 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde öğretim üyesidir. 1998 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından iletişim konusunda Fahri Doktor ilan edilen, birçok ulusal ve uluslararası ödüle layı görülen Mardin, son olarak da Amerika Halkla İlişkiler Derneği'nin (PRSA) “Halkla İlişkiler Yaşamboyu Başarı 2005 Atlas” ödülünü almaya hak kazandı.

 

Aktif iş yaşamına ortaklarıyla birlikte 1987 yılında kurduğu Image ve Strateji Tanıtım Şirketlerinin Onursal Başkanı olarak, mesleği ile ilgili tüm kuramlarını uygulamaya geçirmeyi misyon edinerek devam etmektedir.

Sayfayı kaydırın