Arjantin Tango: Arjantin Tango’da Roller

07:16 ...

Arjantin Tango'da bulunan rolleri öğreniyoruz.

Arjantin Tango’da Roller

Bir lider (erkek) vardır, bir de takipçi (kadın). Burada esas olan, cinsiyet değil rollerdir. Kişi rol seçiminde özgürdür. Lider yönlendirir ve takip eder; takipçi takip eder ve yönlendirir. Bu tıpkı bir neden-sonuç ilişkisi gibidir. Etkilerden tepkiler, tepkilerden de yeni etkiler doğar. Dans eden, sonuçlardan geri bildirim alarak ilerler. Lider, aradaki mesafeyi bozmak üzerine; takipçi ise aradaki mesafeyi korumak üzerine dans eder. Bu tango dansının her anında geçerli olan bir bilgidir. Öğrenilen her yeni bilgide geçerlidir.  

ELİF ÖMÜRİŞ, SERKAN YAZICIOĞLU

ELİF ÖMÜRİŞ
 
7 yaşında İzmir’de Halk Dansları ile dansa başlayan Elif, 2006 yılından beri İstanbul’da sadece Arjantin Tango ile dans hayatına devam etmektedir. 
2009 – 2013 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Dans Kulübü, Kocaeli Üniversitesi Dans Kulübü ve Sabancı Üniversitesi Dans Kulübü’ nde Arjantin Tango eğitmenliği yaptı. Türkiye Dans Federasyonu’nun düzenlediği Kulüpler Arası Arjantin Tango Yarışması’nda 2009 yılı kategori birincilik ödülünü alan Elif; hala İstanbul'da dans derslerine devam etmektedir. 
İstanbul, Belgrade ( Sırbistan ), Jordan ( Ürdün ), Milano ( İtalya ), St.Petersburg, Moskova, Londra, Kıbrıs, Ankara, İzmit, İzmir, Adana dahil birçok şehirdeki uluslararası festivallerde ve etkinliklerde gösterileriyle ve atölye çalışmalarıyla yer aldı.
Elif, Buenos Aires’e uzun süreli seyahatler yapıp; dünyaca ünlü ustalar ile çalışarak birikimlerini tazelemektedir. Birlikte çalıştığı eğitmenler arasında, Sabrina & Ruben Veliz, Chicho Frumboli & Juana Sepulveda, Sebastian Arce & Mariana Montes, Julio Balmaceda & Corina De La Rosa, Maria Eugenia Parrilla & Yanick Wyler, Damian Rosenthal & Celine Ruiz, Gaston Torelli & Moira Castellano, Ricky Biggieri & Soledad Laratepia, Bruno Tombari & Mariangles Caamano, Natacha Poberaj, Cecilia Gonzalez, Mario Consiglieri & Anabella Diaz-Hojman, Lucia Mazer, Lucila Segura & Lautaro Cancela, Serkan Gökçesu & Cecilia Garcia bulunmaktadır.
2013 yılında TangoVenus'u, 2018 yılında ise TangoWellness 'ı kurmuştur. Halen kişilere özel ve grup derslerinin yanı sıra, çeşitli kurumlarda tango atölyeleri düzenlemektedir. 
 
SERKAN YAZICIOĞLU
 
Serkan Yazıcıoğlu hobi amaçlı olarak tangoya 2010 yılında başladı. 
Eğitim sürecinin ardından ContactTango okulunda önce asistan eğitmenliğe sonra eğitmenliğe başladı. 2018 yılında MEB onaylı usta eğitmenlik sertifikasını aldı. Çeşitli milonga ve festivallerde performans gerçekleştirdi. Halen, Contact Tango'da eğitmenliğine devam etmektedir.
 

Sayfayı kaydırın